Hovězí stroganov jako guláš máte připravený, ale nevíte, co k němu jako přílohu? Určitě se hodí rýže, těstoviny, chléb, ale super jsou k němu i hranolky. Náš seriál o přílohách ke guláši Stroganoff začneme právě slavnými “french fries”.
Zase ty brambory
Co je ve sklepě české kuchyně v každém ročním období? Brambory. I na jaře, kdy sice všechno raší, ale zásoby se tenčí a do sklizně je ještě daleko, bývá brambor stále dost. A protože je jich tolik, vymysleli si lidé i mnoho variant, jak je konzumovat. Velmi oblíbenou, přestože zdaleka ne nejzdravější, variantou, jsou hranolky.
Varné typy brambor
Brambor v Česku je na trhu mnoho druhů, proto by se nám při jejich výběru mohla zamotat hlava. Důležitý je účel, na jaký chceme brambory použít a podle něj si vybereme odrůdu příslušného varného typu.
Varný typ brambor A
Áčkové brambory si při vaření udrží svůj tvar a na skus jsou krásně pevné. Připravte si je jako opečené na plátky s tvarohovým dipem a pažitkou. Hodí se i do bramborového salátu, když narazíte v obchodě na odrůdu Keřkovské rohlíčky, neváhejte a berte, z těch bude salát jedna báseň.
Varný typ brambor B
Brambory varného typu B byste měli mít po ruce celý rok. Použijete je k univerzálnímu vaření – ve slupce, bez slupky. Šťouchané brambory s máslem a petrželkou krásně vypadají a ještě lépe chutnají. Máte-li k jejich skladování k dispozici temné, suché a chladnější místo, jsou schopné takto vydržet po dlouhou dobu.
Varný typ brambor C
A to jen ten náš – ideální na hranolky. Céčkové brambory vynikají svým vysokým obsahem škrobu, proto při přípravě křehnou. Z nich budou hranolky nejlepší – křupavé a přesto pevné. Taktéž z nich připravíte výborné bramboráky, noky či knedlíky.
Udělejte si domácí hranolky
Pokud chcete ochutnat skutečné výborné french fries, je zapotřebí si vybrat správné suroviny. Existují speciální odrůdy brambor vhodné ke grilování a fritování. Pokud jsou použity jiné, může mít výsledek nepěknou barvu, tvar, křupavost, chuť nebo všechno dohromady.
Typy hranolků
Bramborové hranolky
Bramborové hranolky si můžeme koupit v obchodě ve formě zmraženého polotovaru, nebo si je udělat doma na pánvi, v troubě, friťáku … anebo si je objednat v hospůdce, kde je pro nás připraví. Domácí hranolky, které jsou čerstvé, mají chuťově nejlepší kvalitu.
Domácí bramborové hranolky dosud vítězí mezi všemi ostatními, ale je jen otázkou času, kdy se odhodláte ochutnat i nějaké další.
Například:
Celerové hranolky
Tyhle hranolky se vyznačují intenzivní zeleninovou chutí, takže je poznáte naprvní kousnutí. Vzhledově jsou trochu tmavší. Dominuje u nich příjemná kořenitá chuť, která se dobře hodí k pokrmům jako je právě hovězí Stroganov.
Batátové hranolky
Batáty jsou sladké barevné hlízy tropických rostlin pocházejících z Jižní Ameriky. Bývají větší a podlouhlejší, než naše brambory, na řezu pak můžeme pozorovat jejich ostře oranžovou barvu. Ta je také hezky odlišuje od obyčejných brambor. Mmmmm, a jak jsou jemně sladké na jazyku.
Kapří hranolky
Jsme trošku mimo, přiznává, kapří hranolky si ke guláši Stroganov nedávejte, ale po guláši jako závěrečnou zobku je můžete zkusit. Jsou to smažené pochutiny ve formě nakrájeného kapříka do podobě hranolků.
Asi by bylo vhodné upozornit, že v nich jsou kosti. Kapří hranolky totiž vznikají prostým nakrájením kapra na kousky a vhozením do smažícího procesu.
Jak hranolky připravit
Loupat či neloupat
Záleží na stavu brambor – pokud mají pouze mladou tenounkoou slupku, pak i můžeme pouze omýt nebo odřít kartáčem. U celeru je třeba se každopádně zbavit nestravitelného kraje.
Batáty se neloupou, nýbrž jen nožem zbaví nečistot a nedokonalostí na povrchu. Snadno se lámou, proto se připravují převážně v troubě a ne jinak.
Nakrájet
Krájet je můžete nožem na prkénku, nebo se také třeba můžete pořídit kráječ. Díky kráječi na hranolky se vám povede vytvořit jednu hranolku jako druhou, s tloušťkou tak akorát na pečení. Což nožem docílíte až po pár letech praxe.
Na plech – jasná volba
Hranolky v troubě – to je nejlepší příprava pro domácí přípravu. Troubu rozpálit hezky na 180°C, kousky brambor rozložit na pečicí papír, okořenit a jen lehce zakápnout olejem.
Nezapomeňte, že v různých částech trouby se mohou hranolky propékat odlišným tempem. Proto je vhodné je čas od času promíchat.
K čemu si je dát
K čemu je vám libo. Hodí se k masům bohatě zalitých omáčkami. Výborné jsou samozřejmě s naším hovězím Stroganovem. Také jsou chutné jen tak samotné, namočené do jogurtového, česnekového nebo bylinkového dipu.
Tip: batátové hranolky svou jemností vybízejí k ostřejším chilli omáčkám.
Nutriční hodnoty pro hranolky
Pojďme se jim podívat na zoubek. Co se pod slupkou takové brambory ukrývá? Brambory v sobě nesou až 79 % vody (čím déle se skladují, tím méně). Ta se úpravou do formy hranolek z větší části odpaří.
Zůstanou pak 16,6 % škrobu, 2,1 % bílkovin, 1,3 % vlákniny, 0,6 % cukru, 0,2 % tuku, ale také minerály jako jsou sodík, vápník, hořčík, draslík a železo. Nesmíme zapomínat na obsažené vitamíny (C, B6, thiamin, niacin a riboflavin) a lehkou příměs kyseliny citrónové. Ovšem vitamín C se při tepelné úpravě dočista ztratí, ostatní jsou na tom o poznání lépe.
Když dojde k tepelné úpravě brambor na hranolky, přidáme k dominantnímu škrobu ještě nasycené mastné kyseliny, které jsou při špatné přípravě ještě obohacené o nějaké ty karcinogeny.
Z výše zmíněného vyplývá, že hranolky obsahují látky, jejichž větší konzumaci bychom se měli vystříhat. Živin a vitamínů je v nich obsaženo spíše málo. Přestože je připravíme v troubě, měly by se stát pouze svátečním jídlem.